Традиционно народно облекло
Основните части на женската двупрестилчена носия са: риза, две престилки (предна и задна), колан. Определяща е задната престилка: бръчник, завеска, вълненик, пищимал, кърлянка, с разнообразна орнаментика. Разпространена е в Северна България. Най-впечатляващи са образците от Видинско, Ломско, Разградско, Ловешко, Русенско,Силистренско.
Сукманената носия се състои от риза, сукман, престилка и пояс. Украсата е съсредоточена по полите и пазвите на сукмана. Разпространена е в планинските области и Югоизточна Тракия. Най-богати колекции има от Софийско, Старозагорско, Елховско, Карнобатско,Странджанско,Поморийско.
Саяната носия има за основен елемент разноцветна трапецовидна горна дреха – сая, риза, престилка и пояс. Украсата на саята е по пазвите и ръкавите. Запазва се до средата на XX в. в южна България и Македония. Най-представителни са колекциите от Кюстендилско, Битолско,Дедеагачко,Хасковско.
Еднопрестилчената носия се състои от риза и престилка. Разпространена е в Родопската област сред българомохамеданското население. Съхраняват се единични екземпляри от Златоградско и Ивайловградско.
Етнографският музей съхранява и колекция от възрожденско градско облекло от Панагюрище, Котел, Копривщица. В последните години има попълнения от официални рокли с традиционни шевици, градски рокли и костюми от 20-те години на XX в.
Мъжкото облекло се дели по цвета на горните дрехи на белодрешно и чернодрешно.
Белодрешната носия се състои от риза, гащи (беневреци, димии), пояс и горни дрехи от бяла тепана тъкан. Горните дрехи определят силуета на носията. Украсата й е от линеарни везбени мотиви и обтоки от цветен гайтан по пазвите, ръкавите и клиновете. Запазени са представителни образци от Белоградчишко, Трънско, Ломско, Ботевградско, Врачанско, Никополско.
Чернодрешната мъжка носия включва риза, потури, пояс и горна дреха: елек, аба, антерия, изработени от черен вълнен шаяк. Потурите са широки, с богата украса от черен гайтан. Най-впечатляващи са колекциите от Сливенско, Ямболско, Силистренско, Смолянско.
Мъжките носии в западна България са смесица от двата типа – бели беневреци с тъмносини горни дрехи. Такива са костюмите от Софийско.
Фонд “Традиционно народно облекло” съхранява обредни носии на лазарки от Поморийско, Сливенско, Софийско, Санданско, на коледари от Сивенско, Силистренско, Добричко.
Сравнително малка е колекцията от детски облекла. Най-представителни са тези от Софийско, Ломско, Берковско, Елховско, Трънско, Кулско.
Всеки тип женска носия се отличава със специфично забраждане, накити, прическа и допълнителна украса за главата. С ярко изразена регионална специфика са и аксесоарите за глава (шапки, забрадки), обувките и различни допълнения: чорапите, ръкавиците и кожусите през зимния сезон.