Знаете ли, че едно време ерген, който не умеел да свири на тамбура, мъчно се женел! В миналото тамбурата е била един от най-разпространените и използвани музикални инструменти, особено в района на Банско и Разлог. Тамбурджиите – предимно мъже, много рядко жени, дрънкали на този крушовиден по форма къс дърво, с прикрепени на него две, четири, шест и т.н. струни, с тънко парченце кора от череша, което се наричало „тезене“ и играело ролята на познатото ни при китарата перце. Тамбурите се изработвали с фина украса по дръжката, с инкрустации от седеф в различни геометрични форми. Ценни изследвания на българските народни музикални инструменти прави известният етнограф и фолклорист Иван Качулев. Благодарение на него знаем повече за тамбурите в Разложко, където не е имало специални майстори на тамбури, а се изработвали обичайно от по-сръчни музиканти, късно наесен и през зимата, когато не били заети с полска работа.
Тамбурата нямала претенции от какво дърво ще бъде направена, стига само да бъде правилно настроена! За целта
майсторът се усамотявал по места, „дето и вода не бучи“, или „нощно време, кога всички спят“, за да усети с точност тоновете на новата тамбура. Това той правел, засвирвайки някоя добре позната мелодия и прецизно отбелязвал мястото на праговете, където после правел улеи и увивал стегнато телена нишка.
Показаната на снимката тамбура е експонирана в изложбата на Националния етнографски музей “130 години Народен музей”, където си прави компания с други интересни музикални инструменти от миналото! Ако искате да ги разгледате и да научите повече за тях, заповядайте при нас! Обектът е включен и в каталога на изложбата, който можете да намерите на касата на музея.